top of page

MOTÝL NĚHY ULETÍ

Zhudebněné básně Jiřího Žáčka.

 

"K Jiřímu Žáčkovi mě, před mnoha lety, přivedla četba básně Jaquese Préverta Jsem jaká jsem. Způsob, jakým ji Jiří Žáček přebásnil, mě fascinoval. Do té doby jsem ho považovala za básníka pro děti, o jeho tvorbě pro dospělé jsem moc nevěděla.

Jeho text se mi tak líbil, že jsem ho v roce 2006 zařadila na své druhé CD Jsem jaká jsem. Pozvala jsem ho i na křest, ale pozdě, tak nemohl přijít.

O pár dní později jsme se sešli v kavárně Divadla Bez zábradlí. Přinesl mi jako pozornost pár svých sbírek básní a já mu předala čerstvě pokřtěné CD. Začetla jsem se do jeho poezie pro dospělé a začali jsme uvažovat o zhudebnění jeho básní. Uvědomila jsem si, že zpěvnost jeho básní z nich dělá dokonalý materiál pro šanson. Dohodli jsme se a začali pracovat. Zvolili jsme poněkud rozvážné tempo, takže trvalo takřka 10 let, než jsme se ujistili, že naše myšlenky jsou zralé k tomu, abychom začali nahrávat. Tvorba samotného alba Motýl něhy uletí trvala 2 měsíce. Vyšlo v roce 2015.

Veronika Baštová, majitelka vydavatelství Šulc-Švarc, která zastupuje Jiřího Žáčka, nám navrhla, že CD může být rovněž součástí sbírky básní Šansony & spol. Takže si můžete koupit knihu s albem, nebo album samotné.

Albu i knize se dostalo vřelého přijetí odborné i širší veřejnosti, velmi dobře se prodávaly. Náhodou jsem  v roce 2017 narazila na fantastickou recenzi, kterou napsala Jarmila Flaková pro Digitimes."

 

Jevištní provedení:

Zpívám nejčastěji v doprovodu pianisty, možno ale zvolit i variantu se smyčcovým triem a perkusemi.

Délka vystoupení je obvykle 60 minut bez přestávky

 

Obvyklý seznam písní z kterého sestavujeme vystoupení:

Píseň:

Jsem jaká jsem

Napsat báseň

Jarní neurózy

Zvedni kotvu Ofélie

Blues Nuselskýho mostu

Popěvek při holení

Šanson

Odrhovačka o Titaniku

Voda voděnka

Silvestrovská

Písnička o škaredých holkách

Lori

Ochotnická

Jasná noci! Temná noci!

Napsat báseň

Hudba/text:

J. Šlupka Svěrák / J. Žáček

J. Žáček

R. Drössler / J. Žáček

P. Ožana / J. Žáček

P. Ožana / J. Žáček

L. Přibyl / J. Žáček

L. Přibyl / J. Žáček

P. Ožana / J. Žáček

L. Přibyl / J. Žáček

L. Přibyl / J. Žáček

P. Ožana / J. Žáček

R. Drössler / J. Žáček

P. Ožana / J. Žáček

L. Přibyl / J. Žáček

J. Žáček

bottom of page